Prečo je spánok dôležitý a ako ho vieme vylepšiť


Ahojte ?

dnes si v tomto krátkom článku priblížime prečo je spánok pre telo dôležitý, ako si vieme spánok vylepšiť, skúsime si povedať koľko je optimálny čas strávený spaním a v neposlednom rade, čo urobiť preto aby bol náš spánok, čo najkvalitnejší. Spánok je nevyhnutnou súčasťou nášho bytia, napokon ním trávime tretinu nášho života (v tom lepšom prípade). Je to stav kedy telo regeneruje – hlavne centrálny nervový systém a náš organizmus je v tzv. útlmovej fáze.  Ako to celé funguje? Ovládanie spánkového režimu má na starosti hormón melatonín. Jeho hladina sa dramaticky zvyšuje v nočnej tme. Pôsobí pre telo utlmujúco a preto sa nám podarí v noci zaspať lepšie ako za denného svetla.



Fázy spánku

U zdravého človeka prebiehajú rôzne fázy spánku viackrát po sebe. Hlboký spánok tvorí len 20 % celkového spánku a zvyčajne sa odohráva v priebehu prvej tretiny spánku. 

Non- REM fáza – telo sa v nej uvoľňuje, náš dych ako aj srdcový pulz sa spomalí – telo začína relaxovať 

REM fáza - pokračovanie fázy non-REM. Je charakteristická rýchlymi pohybmi očí, svalovou aktivitou na nízkej úrovni a dokonca nastávajú aj mimovoľné šklbnutia či silné tiky

 


Čo ruší spánok a ako to zlepšiť?

Na kvalitu spánku vplýva celý súbor elementov, z ktorých väčšinu vieme ovplyvniť.

  1. SVETLO A HLUK – príliš svetla alebo zvuku robí spánok menej pokojný a málo hlboký. Preto sa odporúča miestnosť čo najviac zatemniť a odstrániť rušivé zdroje svetla a zvuku. Ideálne je aj vyvetrať a nespať v príliš vykúrenej izbe.


  1. STRES – áno, stres vplýva aj na kvalitu nášho spánku prostredníctvom zvýšenej tvorby stresového hormónu – kortizolu. Stres vieme zmierniť rôznymi cestami, my určite odporúčame zaradiť pravidelnú športovú aktivitu ?


  1. TV A MOBIL – v dnešnej modernej dobe je azda pravidlom pred spaním skontrolovať všetky sociálne siete a prečítať nejaké správy. Modré svetlo z obrazoviek však utlmuje už spomínaný spánkový hormón melatonín, čo sťažuje zaspávanie.


  1. JEDLO A ALKOHOL – ťažšie jedlo tesne pred spaním telo zamestná trávením a tak plnohodnotne nemôže zahájiť opravné a regeneračné procesy. Naopak pohár dobrého vína občas vie podporiť spánok, ale viac alkoholu naše telo zamestná s jeho odbúraním, čo práve nie je úplne vhodné.

 




Spánok, či už ste športovci alebo nie, je nenahraditeľnou súčasťou správneho fungovania celého tela a mysle. Z hľadiska ideálneho trvania sa vedci zhodujú na údajoch od 6-8 hodín denne. Samozrejme, nie vždy sa to kvôli práci dá a veľmi sa neodporúča prípadný deficit nárazovo doháňať. Ideálne je keď si držíme približne rovnaký čas zaspávania a aj budenia. Telo si zvykne a oveľa lepšie bude fungovať a vy sa ráno nebudete cítiť akoby ste nespali ani sekundu. Spánok je tá najlacnejšia a najjednoduchšia forma absolútnej regenerácie, kedy sa naše telo opravuje a pripravuje sa na svoje ďalšie fungovanie preto by sme si na to mali dať pozor a vyhnúť sa tak pri najlepšom rannej zlej nálade a podráždenosti. 


Ak chceš začať pracovať na svojich cieloch, stačí sa prihlásiť na bezplatnú konzultáciu



Publikované 29. 09. 2020