Motivácia vs. Disciplína


Ahoj.

Ako pubertiak som si myslel, že ak budem chcieť niečo dosiahnuť stačí mi poriadne sa motivovať. Myslel som si, že motivácia je základom úspechu v čomkoľvek. No po týždni, maximálne dvoch ma začalo nadšenie prechádzať. Upadalo a ja som sa opäť vrátil do svojej pôvodnej rutiny z ktorej som chcel tak veľmi vystúpiť.

A tak to býva pri činnostiach pri ktorých si musíme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Týždeň to zvládame s nadšením. Niekomu byť motivovaný vydrží aj dlhšie, možno mesiac. No po čase to začne opadať. Vízia toho čo chceme dosiahnuť sa začne strácať v nedohľadne. Presne tá ktorú si pred pár dňami ešte jasne videl. A to je úplne prirodzené, pretože motivácia nikdy nie je dlhodobou záležitosťou.Ak sa chceš spoliehať na motiváciu, zmena života nikdy nebude úspešná. Vstávať každé ráno na tréning je super. No ak Ti to vydrží týždeň a potom začneš preferovať teplo postele k úspešnému životu To určite nepovedie. Skôr to povedie k výčitkám ktoré si budeš dávať pretože si to opäť nezvládol. Pripravovať si jedlo dopredu je extrémne časovo a psychicky náročné. Veď je jednoduchšie dať si rýchly polotovar, alebo sa najesť v reštike prečo to teda robím?

Udržať si svoje nastavenie aj do dní kedy sa Ti nechce, motivácia nepomôže. Tak rýchlo ako prišla aj odíde. Tu je potrebné vypestovať si disciplínu.

Nie je to jednoduché. Je to trénovaní svojej vôle a sebazaprenia . Podstatou disciplíny je  pravidelné opakovanie činností ktoré Ťa nútia vystúpiť z komfortnej zóny. Najmä vtedy keď sa Ti naozaj nechce.

Čím častejšie sa budeš prekonávať, tým jednoduchšie to pôjde. Je to presne to isté ako pri tréningu. Čím viac opakovaní daného pohybu urobíš, tým pôjde ľahšie a budeš zvládať viac. Disciplína je ako sval. Čím viac ju budeš trénovať tým bude silnejšia.

Preto ak si chceš vybudovať neoblomnú sebadisciplínu je dôležité začať pomaly. Jednou vecou.

Je to vstávanie na ranný tréning ? Perfektné.

Nedovoľ svojej hlave aby Ťa presvedčila ostať v posteli.

Potrebuješ vypiť viac vody? Výborne!

Sleduj si koľko jej vypiješ bez ohľadu na to ako veľmi sa Ti to nechce robiť.

Chceš začať jesť 3 jedlá denne? Super pre teba !

Jedz 3 krát denne, bez ohľadu na to ako veľmi ťa to obťažuje. Ak nestíhaš nájdi si čas.

Vybudovať pevnú sebadisciplínu nie je ľahké. Žiť zdravý a šťastný život tiež nie je ľahké. Chce to úsilie a prácu. Nič nepríde len tak.

Ale stojí to za to. Disciplína je cestou k šťastnému a zdravému životu. Čím skôr to pochopíš, tým lepšie pre teba.


“Discipline equals freedom”

Jocko Willink

Ak chceš začať pracovať na svojich cieloch, stačí sa prihlásiť na bezplatnú konzultáciu.

S pozdravom

Marek

Publikované 02. Feb. 2022