Zdravá strava alebo marketingový ťah? Osem potravín, ktoré sa iba tvária zdravo



Ak ste čítali minulý článok viete, že na dodržiavanie zdravého jedálnička nám stačia vskutku základné potraviny, ktoré sa dajú zohnať v každom obchode. Dnes sa budeme venovať jedlám, ktoré sa síce tvária zdravo, no opak je pravdou. 


Ak si dáte na raňajky sladké cereálie, po obede zjete namiesto sladkosti balík sušeného ovocia a k večernému pojedaniu pri televízore uprednostníte zeleninové chipsy pred klasickými zemiakovými lupienkami v domnienke, že sa stravujete zdravo, mýlite sa. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, prečo to tak je. 
Sušené ovocie
Dať si balíček sušeného ovocia ako zdravšiu variantu sladkosti nie je najlepšie riešenie. Už niektoré druhy klasického, čerstvého ovocia obsahujú pomerne veľa cukru, no ich sušená verzia toto množstvo ešte trojnásobne prevyšuje. Navyše, pri výrobe sa do sušeného ovocia pridáva ďalší cukor a glukózový sirup. Niektoré druhy sušených plodov sú predpripravené na oleji. Z jedného balíčka „zdravej dobroty“ sa tak stane vysoko kalorická bomba. Nehovoriac o tom, že sušením sa strácajú všetky vitamíny a minerály, ktoré sú v čerstvom ovocí.  

Zeleninové chipsy
Podobne je to v prípade zeleninových chipsov. Mnoho ľudí po nich siahne ako po zdravšej variante, ktorú si dajú namiesto klasických zemiakových lupienkov. Zeleninové chipsy sa však rovnako ako klasické chipsy smažia v litroch oleja. V konečnom dôsledku sú rovnako tučné a majú podobnú nutričnú hodnotu ako bežné lupienky. 

Nízkotučné výrobky
Veľa ľudí si kupuje nízkotučné výrobky s myšlienkou, že sú zdravšie ako produkty s vyšším obsahom tuku. Odtučnené produkty však obsahujú mnoho umelých prísad, ktoré majú napodobniť odstránený tuk. Okrem zahusťovadiel sa do nich pridáva cukor a sladidlá, aby sa prebila nepríjemná chuť „éčok“. V tomto prípade sú lepšou voľbou výrobky, ktoré síce obsahujú viac tuku, no menej pridaných umelých látok, vďaka čomu sú zdravšie a prirodzenejšie pre naše telo. 

Raňajkové cereálie a müsli 
Raňajkové cereálie sú príkladom potravín, ktoré sa vydávajú za zdravé, no vskutku nemajú so zdravou stravou nič spoločné. Väčšina cereálií a müsli obsahuje pridaný cukor, glukózový sirup, palmový olej a iné stužené tuky. Priemyselne spracované cereálie strácajú rafinovaním aj množstvo vlákniny, ktorá je prospešná pre naše trávenie. Ak sa v obchode rozhodnete pre kúpu müsli alebo cereálií, dôsledne čítajte zloženie. Vyberajte len také druhy, ktoré obsahujú minimum cukru a žiadne pridané tuky. 

Fitness tyčinky
Mnohokrát siahame po „fitness“ či proteínových tyčinkách, ktoré volíme ako zdravú variantu desiaty. Aj v tomto prípade je potrebné sledovať zloženie. Dobrá proteínová tyčinka by mala obsahovať kvalitný proteínový prášok na prvom mieste v zložení. Zároveň by v nej nemal byť cukor, kukuričný sirup a glukóza. Množstvo pridaného tuku by malo byť minimálne. Tyčinka by nemala byť obalená v čokoláde alebo inej sladkej poleve. Ak majú tyčinky správne zloženie, sú super voľbou na cestách či ako rýchly snack počas športu. Ľudia, ktorí nemajú veľa pohybu, by to však s ich konzumáciu nemali preháňať. 

Instantné raňajkové kaše
Raňajkové kaše v sáčkoch sú obdobným problémom ako cereálie či fitness tyčinky. Väčšinou obsahujú veľa cukru, zbytočné množstvo pridanej soli a farbivá. Najvhodnejšie v tomto prípade je, ak si kašu pripravíte doma. Ak sa však rozhodnete siahnuť po instantnej kaši z obchodu, aj tu je potrebné sledovať zloženie a vyhýbať sa produktom s pridaným cukrom a „éčkami“. 

Ovocné džúsy
Výrobcovia ovocných džúsov nám sľubujú veľa vitamínov a antioxidantov. Tie síce kvalitné ovocné nápoje môžu obsahovať, no okrem toho je v nich veľmi veľa cukru. Množstvo cukru, ktoré sa nachádza v džúsoch, by sme mohli prirovnať k „colovým“ nápojom. Už po vypití jedného pohára (250 ml) ovocného nápoja do seba dostaneme približne päť kociek cukru. Je teda na zvážení každého z nás, či je tento nápoj skutočne zdravý, a či je dobré ho konzumovať na dennodennej báze. 

Ryžové chlebíky a extrudované potraviny
Trvanlivé potraviny ako ryžové chlebíčky, knäckebroty či corn flakes obsahujú minimum vody. Energia v nich je koncentrovaná viac, než v celozrnnom pečive, nehovoriac o ich vysokom glykemickom indexe. Jeden kúsok na nás síce pôsobí tak, že sme nič nezjedli, pretože nezasýti, no popritom prijmeme pomerne veľké množstvo energie. V prípade, ak sa snažíme schudnúť alebo udržiavať hmotnosť, je vhodnejšie, ak siahneme po plátku kvalitného celozrnného chleba. Pečivo nás viac zasýti a nezdvihne nám cukor v krvi tak drasticky, ako jeden ryžový chlebík. 


Použité internetové zdroje:
[ 1 ] 8 potravín, ktoré sa tvária ako zdravé, no v skutočnosti nám škodia - https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/8-potravin-ktore-tvaria-ako-zdrave-skutocnosti-nam-skodia-cislo-5-ste-necakali/8
[ 2 ] 6 potravín, ktoré sa tvária zdravo, no skôr vám uškodia - https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/6-potravin-ktore-tvaria-zdravo-skor-vam-uskodia/6
[ 3 ] 10 potravín, ktoré sa ako zdravé iba tvária -  https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/8-potravin-ktore-tvaria-ako-zdrave-skutocnosti-nam-skodia-cislo-5-ste-necakali/8

Publikované 07. 03. 2023