Top fitness aplikácie, ktoré by nemali chýbať vo vašom telefóne


Top fitness aplikácie, ktoré by nemali chýbať vo vašom telefóne


Smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Občas sú síce zabijakom času a dôvodom, prečo prokrastinujeme, na druhej strane nám však používanie mobilov a aplikácií uľahčuje život v mnohých smeroch. 


V nasledujúcich riadkoch si predstavíme niekoľko fitness appiek, ktoré sú skvelými spoločníkmi v ceste za naším lepším a silnejším JA.


MyFitnessPall

Strava je základ, či už chceme zhadzovať, naberať alebo je naším cieľom neustále napredovanie v tréningu. Ako si efektívne ustriehnuť denný príjem? Ide to pomerne jednoducho, ak si svoj kalorický príjem budeme zapisovať. Skvelým pomocníkom je fitness appka MyFitnessPall, ktorá obsahuje niekoľko miliónov potravín, konkrétnych jedál, ich kalorickú hodnotu, a takisto množstvo bielkovín, sacharidov a tukov v týchto potravinách. Na základe evidovania toho, čo sme zjedli v daný deň, budeme mať prehľad, či sme dosiahli kalorický deficit, nadbytok, alebo aké makronutrienty ešte potrebujeme doplniť. Rovnica príjem verzus výdaj sa vďaka MyFitnessPall dodržiava oveľa jednoduchšie. Appka je voľne stiahnuteľná pre Androidy a iOS v anglickom jazyku. V základnej verzii si môžeme počítať kalórie. Vylepšená prémium verzia má mnohé pokročilejšie funkcie, ako podrobné rozpisy živín či nastavenie nutričných cieľov pre jednotlivé dni v týždni. Ročné predplatné verzie prémium stojí 50 eur.


Kalorické Tabuľky

Na veľmi podobnom princípe funguje aplikácia Kalorické Tabuľky. Výhodou je, že je v slovenskom jazyku, takže nás nebude trápiť žiadna jazyková bariéra. Obe appky obsahujú okrem zoznamu potravín a ich nutričnej hodnoty aj zdravé recepty či iné tipy, ako byť fit. Nevýhodou Kalorických Tabuliek je menšie množstvo jedál, ktoré appka obsahuje, ak to porovnáme s MyFitnessPall. Konkrétne jedlá sa však dajú jednoducho vyskladať podľa surovín, ktoré obsahujú. Obe aplikácie zaznamenávajú aj kalorický výdaj vo forme denného počtu krokov a absolvovaného tréningu, takže máme skvelý prehľad, aký aktívni sme boli v daný deň. Základná verzia je stiahnuteľná zadarmo, ročné predplatné vylepšenej prémium verzie stojí 24 eur.


MapMyFitness

Aplikácia zameraná na podrobné sledovanie dennej aktivity. MapMyFitness obsahuje širokú škálu pohybov, od rôznych druhov cvičení, cez beh, jogu, až po klasické denné aktivity, akými sú vysávanie či kosenie trávnika. Appku jednoducho spustíme vždy, keď začneme robiť danú aktivitu. Okrem toho, že podrobne odmeria výdaj energie, obsahuje ďalšie štatistiky. Pomocou GPS meria aj vzdialenosť. Prostredníctvom aplikácie jednoducho zistíme aj históriu aktivity, ktorá je uložená v profile. Appka je dostupná pre Android a iOs, spolupracuje so systémami smart hodiniek Apple Watch, Android Wear či Samsung Gear. Základnú verziu si môžeme stiahnuť zadarmo, prémium verzia stojí približne 27 eur na rok. 


Strava

Strava je super appka pre všetkých bežcov, cyklistov, turistov a ďalších milovníkov kondičných športov. Strava pomocou GPS zaznamenáva vzdialenosť, tempo a rýchlosť športového výkonu. Výborná je pre súťaživých športovcov, ktorí svoj výkon radi porovnajú s ostatnými. Aplikácia nás na základe nášho výkonu verejne umiestni do rebríčka v newsfeede, takže sa môžeme konfrontovať s ostatnými, alebo si zasúťažiť medzi sebou. Základná verzia appky je zadarmo, ročné predplatné vylepšenej verzie stojí 50 eur. 


Fit Radio

Appka je vhodná pre všetkých športovcov, ktorí si nevedia predstaviť cvičenie bez dynamickej, motivačnej hudby, no nebaví ich neustále hľadanie nových piesní. Fit Radio je streamovacia, hudobná aplikácia, ktorá obsahuje širokú škálu piesní pre rôzne druhy športu, od behu, vzpierania až po jogu a strečing. Po registrácii je dostupná trojmesačná skúšobná verzia. Ročné predplatné stojí asi 90 eur.


Appky na rýchly tréning

Ako sa hovorí, akýkoľvek tréning je lepší, než žiadny tréning. Ak nestíhame návštevu gymu, môžeme si aspoň pár minúť zacvičiť podľa jednej z tréningových appiek. Skvelé aplikácie, ktoré ponúkajú domáci tréning zadarmo, sú napríklad NTC – Nike Training Club, Freeletics, Adidas Training, FITFY, Strong či Jefit. K špecifickejším aplikáciám patrí GLO, ktorá je zameraná na jogu, pilates a meditáciu. Obľúbená appka The Jonhson & Jonhson Offical 7 Minute Workout App zas ponúka rýchle 7-minútové kruhové tréningy. 


Na udržanie motivácie

Na kvalitu nášho života vplýva nielen fyzické zdravie, ale predovšetkým to psychické. Nato, aby sme zostali motivovaní bez nežiadúceho stresu, nám pomôžu meditačné a motivačné aplikácie ako Aura, SmilingMind či Mindfulness App. 


Použité internetové zdroje:

[1] 4 aplikácie, s ktorými sa dostanete do formy aj doma – https://indexmag.sk/2022/01/13/4-aplikacie-s-ktorymi-sa-dostanete-do-formy-aj-doma/

[2] Vyskúšajte týchto 5 fitness aplikácií – https://touchit.sk/vyskusajte-tychto-5-fitness-aplikacii/390799

[3] 8 aplikácií do mobilu a stránok pre fitness motiváciu a lepší výkon –  https://gymbeam.sk/blog/8-aplikacii-do-mobilu-a-stranok-pre-fitness-motivaciu-a-lepsi-vykon/

Publikované 19. 09. 2023