Regenerácia v športe: Prečo je dôležitá a aké sú jej najefektívnejšie formy?



Šport a pravidelná aktivita prináša pre náš život množstvo benefitov. Dôležitou súčasťou aktívneho životného štýlu je aj dôsledná regenerácia, na ktorú by sme nemali zabúdať.  

Odborníci na zdravý životný štýl a profesionálni športovci prikladajú regenerácii rovnakú dôležitosť, ako samotnej športovej aktivite. Pravidelný odpočinok umožňuje trénovať efektívnejšie, a taktiež sa vďaka nemu môžeme neustále zlepšovať v našich športových výkonoch. 
Náročné tréningy spojené s nedostatkom oddychu privádzajú naše telo do preťaženia. Unavený organizmus, ktorý nemá dostatok regenerácie, začne produkovať viac stresového hormónu. To prispieva k úbytku svalovej hmoty, a taktiež k ukladaniu tukových zásob a následnému neželanému priberaniu na váhe.
Aj v športovej aktivite platí, že niekedy je menej viac. Ani s cvičením to netreba preháňať a po ťažkých tréningoch je nutné dopriať telu kvalitnú regeneráciu. Aké sú najefektívnejšie formy oddychu po cvičení?


Kvalitný spánok

Dobrý spánok je dôležitý nie len pre našu efektivitu v bežných činnostiach, ale aj v tréningovej aktivite. Počas spánku naše telo produkuje rastový hormón, ktorý má priamy vplyv na rast svalstva a spaľovanie tukov. 
Na to, aby naše telo stihlo zregenerovať, by sme si mali dopriať minimálne sedem až osem hodín spánku, pretože počas kratšieho intervalu si nedokáže dostatočne oddýchnuť. Niekoľko tipov, ako na efektívny spánok, nájdete aj v  tomto článku .


Strečing pred a po tréningu

Strečing a dôsledná rozcvička pred tréningom je nevyhnutná nato, aby sme počas cvičenia predišli zraneniam a zlepšovali naše výkony. Ani po dotrénovaní by sme však nemali zabúdať na naťahovanie. Dôkladným strečingom po tréningu eliminujeme svalovicu, ktorá nás niekedy vie obmedziť aj na niekoľko dní. Pravidelným naťahovaním získavame aj väčšiu flexibilitu a odstraňujeme bolesť.
Výhodou strečingu je, že ho môžeme vykonávať ako aktívnu regeneráciu počas netréningových dní, keďže naň nepotrebujeme veľa času a ani žiadne pomôcky. 

Vyvážená strava a hydratácia

Kvalitné jedlo funguje pre naše telo ako palivo. Pred cvičením dodá energiu k podávaniu lepších výkonov. Po tréningu je dôležitým atribútom k správnej regenerácii a dopĺňaniu živín, ktoré organizmus počas aktivity stráca rýchlejšie. 

Ak cítime po cvičení hlad, mali by sme telu dopriať bielkoviny a sacharidy. Netreba zabúdať ani na aminokyseliny, ktoré slúžia ako stavebné kamene svalových vlákien. Dôležitou súčasťou je aj doplnenie dostatku vitamínov a minerálov. 
Okrem stravy netreba zabúdať ani na tekutiny, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou regenerácie. Hydratácia podporuje obnovu svalov, zlepšuje trávenie a prispieva k znižovaniu únavy po náročnom tréningu.

Masáže a wellness

Masírovaním namáhaného svalstva sa znižuje riziko zranení a podporuje sa rýchlejšie zotavenie svalstva. Pravidelnú masáž by si mal dopriať každý aktívny človek minimálne raz mesačne. Podobný efekt ako masáž má aj používanie tzv. „fitness rollera“, ktorým si môžeme uvoľniť svalstvo v posilňovni či v pohodlí domova aj každý deň. 
Z času na čas je vhodné dopriať si aj regeneráciu v kúpeľoch. Minerálne a liečivé pramene majú pre naše telo blahodarné účinky. Ľadové a horúce kúpele pomáhajú k rýchlejšej regenerácii organizmu a k znižovaniu bolesti preťaženého svalstva. 

Aktívny oddych

Regenerácia nemusí mať podobu celodenného ležania na gauči či sedenia pred televíziou. Je vedecky dokázané, že aktívny oddych zabezpečuje rýchlejšiu regeneráciu svalovej hmoty a eliminuje vznik svalovice po náročných tréningoch. 
Oddychovať sa dá aj aktívne, treba si však vyberať aktivity s nižšou intenzitou. Vhodnými spôsobmi, ako odpočívať a pritom sa hýbať, sú napríklad prechádzky, ľahšia turistika, strečing, plávanie či joga.  

Použité zdroje: 
[1] 8 spôsobov na rýchle zotavenie sa po tréningu: https://gymbeam.sk/blog/8-sposobov-na-rychle-zotavenie-sa-po-treningu/
[2] Regenerácia a šport. Prečo je dôležitá? Ako správne regenerovať?: https://www.mojavyziva.sk/regeneracia-a-sport-preco-je-dolezita-ako-spravne-regenerovat/

Publikované 08. 11. 2022