Prečo diéty nefungujú?


Január je mesiacom nových predsavzatí. K novoročným cieľom mnohokrát spadá zhadzovanie (nielen) povianočných kilogramov. Chudnutie chceme často urýchliť rôznymi diétami. Nesprávne nastavená diéta však narobí telu viac škody, než osohu. Prečo takéto diétovanie nefunguje? 


Nízkosacharidová, bielkovinová, zemiaková, ovocná či keto. Sú vám tieto názvy diét známe? Asi ste už o nich počuli. Možno ste ich už aj vyskúšali, no pravdepodobne vám nepriniesli dlhodobo udržateľné výsledky. Drastickou diétou síce schudnete na istý čas, no váhu si neudržíte. Väčšinou ju naberiete späť a aj s nejakými kilami navyše. Prečo? 

Striktné obmedzovanie sa v strave vedie k spomaľovaniu metabolizmu. I keď v dôsledku kalorického deficitu, ktorý dosiahnete diétou, schudnete pár kilogramov, po návrate do starých koľají sa tieto kilogramy vrátia späť, a väčšinou aj s úrokom. 


Telo sa prispôsobuje množstvu prijatej energie

V americkej štúdii, ktorú zverejnili na Aktualitách , vedci zistili, že telo sa prispôsobuje množstvu stravy, ktoré má k dispozícii. Ak má človek dostatočný príjem, jeho metabolizmus prirodzene pracuje. Ak organizmus zaznamená nižší príjem, automaticky bude spaľovať menej, a zároveň si uloží do tukových zásob každé minimum prijatej energie. Organizmus teda prispôsobuje množstvo kalórií, ktoré spálite, skonzumovaným kalóriám. Ak prijmete menej stravy, vaše telo bude automaticky spaľovať menej. 


Ukladanie tukových zásob

Keď je človek dlhší čas v kalorickom deficite, telo chce automaticky prijímať viac energie. Organizmus vyvoláva chuť najmä na sladké alebo mastné jedlá, keďže potrebuje doplniť energiu čo najrýchlejšie. Ak telo nedostane jedlo, prepne do šetriaceho režimu, pričom si bude ukladať do zásob všetky prijímané kalórie, a zároveň bude brániť spaľovaniu tuku. V dôsledku toho schudnete na začiatku diéty prvých pár kíl veľmi rýchlo, no časom je znižovanie hmotnosti oveľa náročnejšie, až sa napokon zastaví. 

Zastavenie znižovania kilogramov je demotivujúce a vedie k stopnutiu diéty. Uspokojíte sa s pár kilami dole a vrátite sa späť do režimu, ktorý ste mali pred diétou. Telo je po diéte vyhladované, preto budete mať zvýšenú chuť do jedla. Opäť pôjde najmä o „junk food“, teda menej zdravé jedlá obsahujúce veľa tuku a rýchlych cukrov. V tomto momente sa telo začne obávať, že by mohlo mať znovu nedostatok potravy, preto si prijaté kalórie uloží do tukových zásob. Ide o často skloňovaný jojo efekt, vďaka ktorému sa po diéte dostanete na ešte vyššiu váhu, než ste mali pred chudnutím.


Prečo máte nadváhu?

Ak sa rozhodnete chudnúť, mali by ste si najprv uvedomiť dôvod vašej nadváhy. Máte v práci veľa stresu? Málo spíte? Nestíhate pravidelne jesť? Ak sa už najete, sú to väčšinou mastné fastfoody? Máte sedavú prácu a počas dňa sa takmer nehýbete? Prijímate vo vašej strave veľa rafinovaného cukru? Doprajete si každý deň pár pohárikov piva či vína? Zodpovedajte si na tieto otázky. 

Ak ste odpovedali áno aspoň na jednu otázku, dôvodom pribúdajúcich kilogramov je pravdepodobne váš životný štýl. Namiesto drastickej diéty, keď budete prijímať málo potravy alebo striktne obmedzovať určité potraviny, najprv zapracujte na zmenách v živote. Dbajte na konzumáciu kvalitných potravín, jedzte pravidelne, spite kvalitne a dostatočne dlho, obmedzte alkohol i rafinované cukry a doprajte si každodenne pohyb aspoň tridsať minút. 


Svaly zrýchľujú metabolizmus

I keď je chudnutie väčšmi o jedle, nepodceňujte telesnú aktivitu. Budovanie svalovej hmoty na úkor tuku spaľuje ďalšie kalórie. Ak si vybudujete svalstvo, budete môcť prijať omnoho viac kalórií. Bonusom je, že pravidelnou telesnou aktivitou pálite kalórie, čím dosiahnete kalorický deficit rýchlejšie. Druhou výhodou je, že vás pohyb nabije energiou a celkovo sa budete cítiť lepšie. 

Pamätajte si, že chcete schudnúť a želanú váhu si udržať. Chudnutie je najmä o zmene životného štýlu, ktorý budete viesť dlhodobo. Preto nefungujú drastické diéty, ktoré sa vám podarí držať maximálne pár týždňov. Redukciu hmotnosti si nastavte tak, aby ste ju zvládali dodržovať, no nemala by vás príliš obmedzovať v bežnom živote. Ak neviete, ako na to, vyhľadajte certifikovaného trénera alebo výživového poradcu. 


Použitá internetová literatúra:

[1] Prečo diéty často nefungujú? – https://www.aktuality.sk/clanok/492568/preco-diety-casto-nefunguju/

[2] Jojo efekt a ako s ním bojovať – https://gymbeam.sk/blog/jojo-efekt-a-ako-s-nim-bojovat/

[3] Prečo radikálne diéty nefungujú? – https://biotechusa.sk/preco-radikalne-diety-nefunguju/ 

Publikované 15. 01. 2024