Počítať, alebo nepočítať kalórie? 6 dôvodov pre a proti


Hovoríme áno počítaniu kalórií u profesionálnych fitnessákov. Je to však nevyhnutné aj pre rekreačných športovcov, ktorí žijú zdravým životným štýlom a cvičenie je pre nich len záľuba? 


Metóda zaznamenávania si prijatých kalórií do tabuliek je veľmi obľúbená najmä u profesionálnych fitnessákov. Vďaka podrobnému zapisovaniu údajov do kalorických tabuliek majú dokonalý prehľad o ich každodennom príjme a ľahšie sa udržia vo forme mimo súťažnej sezóny. 

Evidovanie denného príjmu je takmer nevyhnutné pre ľudí, ktorí sa živa športom. Pre bežného človeka je zaznamenávanie kalórií nápomocné, no môže viesť k obmedzovaniu či k tomu, že nie je udržateľné dlhšiu dobu. V dnešnom článku si rozoberieme plusy a mínusy počítania kalórií. 


Dôvody, prečo počítať


Prehľad o dennom príjme

Počítanie kalórií bude pre vás nápomocné, ak chcete dosiahnuť želané výsledky rýchlejšie. Pri redukcii i naberaní hmotnosti máte vďaka evidovaniu kalórií dokonalý prehľad o dennom príjme. Tabuľky vám ukážu, či prijímate dostatok potravy, či ste nepresiahli  denný príjem a aké živiny ešte musíte doplniť, aby ste mali stopercentne pokrytý denný výdaj. Zaznamenávanie kalórií vám pomáha vo veľkej miere urýchľovať želané ciele, či už ide o redukciu hmotnosti alebo naberanie svalovej hmoty. 


Znalosť nutričných hodnôt 

Aplikácie, ktoré sú určené na počítanie kalórií, obsahujú množstvo surovín a konkrétnych jedál, ich kalorickú hodnotu a podrobný obsah živín. Už po pár dňoch zapisovania kalórií máte lepší prehľad o kvalite jednotlivých jedál, teda koľko obsahujú tukov, bielkovín, sacharidov či vlákniny. Takýto rozhľad využijete aj v budúcnosti, keď si už nebudete zaznamenávať kalórie. Počítaním kalórií budete vedieť lepšie vyhodnotiť, ktoré potraviny sú prospešnejšie. Tiež získate znalosť napríklad o tom, aké jedlo by ste mali skonzumovať na doplnenie bielkovín, ktorá potravina obsahuje zdravé tuky či komplexné sacharidy.  


Po jednom prehrešku nepriberiete 

V začiatkoch chudnutia budete brať ako obrovský prehrešok aj kocku čokolády. Počítaním kalórií zistíte, že malým priestupkom si nepokazíte všetky výsledky. Ak vám maškrta sedí v kalorickom príjme, môžete si ju dopriať bez výčitiek. Vďaka kalorickejšej dobrote si však budete musieť ustriehnuť príjem po zbytok dňa, ktorý bude pravdepodobne nižší. Zistíte, že keď chcete konzumovať nezdravé a kalorické jedlo a popritom si strážiť energetický príjem, budete častejšie hladný. Pretože konzumácia malého jedla s veľkou kalorickou hodnotou vás zasýti omnoho menej.  


Nevýhody počítania kalórií 


Koľko kalórií má koláč od babky?

Zaznamenanie kalórií z tyčinky, ktorú si kúpite v obchode, je jednoduché, pretože všetky nutričné hodnoty sú zobrazené na obale. Náročnejšie je, ak si do tabuliek chcete zaznamenať údaje o koláči od babky alebo jedle z reštaurácie. V takom prípade je možné len odhadnúť, koľko obsahuje daný pokrm cukru či oleja, čo je v mnohých prípadoch veľmi náročné. 


Časová náročnosť

Ak sa rozhodnete zapisovať si kalórie, väčšinu jedál si budete musieť pripravovať doma. Len tak budete presne vedieť, čo obsahuje daný pokrm. Každodenná príprava jedál vyžaduje viac času a energie. V začiatkoch je potrebné dané jedlo aj vážiť, aby ste presne vedeli, koľko gramov máte na tanieri. Časom sa vám už hmotnosť jednotlivých jedál dostane do oka a budete ju vedieť odhadnúť. Vďaka tomu si už jednoduchšie zaznamenáte do tabuliek aj obed od babky a jedlo vonku. 


Je to konzistentné?

V článku o diétach sme zdôraznili , že ak sa rozhodnete redukovať hmotnosť, mali by ste chudnúť spôsobom, ktorý je konzistentný. Otázkou je, či je zapisovanie kalorických hodnôt udržateľné pre človeka dlhodobo, a či sa nestane časom obmedzujúce. Ak sa rozhodnete rátať kalórie, udržte si zdravý prístup, ktorý vám neprerastie cez hlavu. Zaznamenávanie denného príjmu do tabuliek môže viesť k neustálej sústredenosti na jedlo. A keď na jedlo budete stále myslieť, budete mať naň aj chuť. 


Použité internetové zdroje:


[1] 12 výhod počítania kalórií a makronutrientov – https://blog.vyzivovetabulky.sk/12-vyhod-pocitania-kalorii-a-makronutrientov/

[2] Jednoduchý návod, ako si počítať kalórie a dosiahnuť tak svoje ciele – https://gymbeam.sk/blog/jednoduchy-navod-ako-pocitat-kalorie-a-dosiahnut-tak-svoje-ciele/ 

[3] Prečo radikálne diéty nefungujú? – https://biotechusa.sk/preco-radikalne-diety-nefunguju/


Publikované 15. 03. 2024