Letné horúčavy vs. cvičenie: Ako to čo najlepšie zvládať?




Opäť prichádzajú naše obľúbené letné mesiace. S týmto obdobím sa nám spájajú mnohé príjemné aktivity, akými sú napríklad dni strávené pri vode či chladené pivká (alebo iné drinky ☺), ktoré si doprajeme na terasách barov a reštaurácií. Menej príjemné je to však s cvičením, ktoré je v lete omnoho náročnejšie.


Tréningy v horúčavách nás môžu poriadne potrápiť. Ako čo najlepšie zvládať letné cvičenie, ak teploty vonku stúpajú nad tridsať stupňov? Prinášame niekoľko tipov, ktoré v nasledujúcich týždňoch určite využijete.


1. Dodržiavajte pitný režim

Na dôslednú hydratáciu by sme mali dbať počas celého roka, no v lete ešte o čosi viac. Telesná aktivita v horúcich dňoch zvyšuje teplotu tela. Nás organizmus má vlastný regulačný systém, ktorým sa snaží zabrániť prehriatu. Presne to je dôvodom, prečo sa v lete omnoho viac potíme. Cvičením môžeme „vypotiť“ o niekoľko percent viac vody z tela ako bežne. Aby sa organizmus mohlo dostatočne brániť prehrievaniu, musíme mu dodávať dostatočné množstvo tekutín. Je dôležité, aby sme telo hydratovali pred tréningom, počas neho, a, samozrejme, aj po ňom. Tekutiny môžeme dopĺňať aj niektorými druhmi ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody (vodný melón, pomaranče, uhorky, rajčiny). 


2. Cvičte ráno alebo večer

Tréning v horúcich teplotách je niekedy naozaj nepríjemný. Dokonca sa môže stať, že v dôsledku únavy z tepla nepodáme taký výkon, aký by sa nám podaril bežne. Ideálne je, ak si zvolíme cvičenie v takom čase, keď ešte nie je slnko úplne najvyššie. Z ranných tréningov odporúčame využiť cvičenie o 6:00 alebo 7:10, z poobedných by sme zvolili tréning o 18:20. 


3. Netrénujte úplne naplno

Nie každý deň je nedeľa a v horúčavách to platí dvojnásobne. Počas teplých dní by sme mali egá odložiť bokom a viac počúvať naše telo. Ak sa cítime z tepla unavene a vyčerpane, tréning nemusíme vynechať, no môžeme cvičiť s menšou intenzitou ako obvykle.

Predstavme si fakt, ako dáva nášmu organizmu zabrať len obyčajné fungovanie v horúčave, nie to ešte podávanie obrovských fyzických výkonov. Na tie bude dosť času počas zbytku roka. 


4. Noste ľahké, vzdušné oblečenie

Tmavé, ťažké či tesné športové oblečenie by sme mali v letných mesiacoch odložiť do skrine. Takéto odevy zabraňujú cirkulácii vzduchu, a tým znemožňujú, aby sa náš organizmus schladil. Naopak, môžu ešte zapríčiniť zvyšovanie telesnej teploty. V letnom období treba voliť ľahké a voľné oblečenie, najideálnejšie v bledých farbách. Vďaka kvalitnému, vzdušnému oblečeniu bude vzduch jednoduchšie cirkulovať po pokožke a ochladzovať telo. 


5. Vyhýbajte sa cvičeniu vonku

Leto nie je najideálnejšie obdobie na outdoorové aktivity. Ak je vonku naozaj horúco, vhodnejšie je cvičiť vo vnútri, v chladnejších priestoroch. Pri trénovaní v interiéri si však dávajte pozor na extrémne klimatizované priestory. Veľké teplotné šoky, ktorými sú naše telá vystavené vďaka klíme, nám môžu dopomôcť k prechladnutiu, alebo v horšom prípade ku kolapsu organizmu.  


6. Tipy na rýchle ochladenie organizmu 

- ponorte si predlaktia pod tečúcu studenú vodu,

- počas tréningu pite iontové nápoje,

- ochladzujte sa vodou v spreji či kockami ľadu, ktoré si prikladajte na telo, ideálne na krk a čelo.


Použité internetové zdroje: 

[1] 10 pravidiel tréningu v letných horúčavách - https://biotechusa.sk/10-pravidiel-treningu-v-letnych-horucavach/

[2] Tipy, ako zvládnuť cvičenie aj v horúčavách - https://fitshaker.sk/tipy-ako-zvladnut-cvicenie-aj-v-horucavach


Publikované 13. 06. 2023