Hlavný tréner Marek: Crossfit Partizánske vznikal v garáži. Dnes som rád, že sme dokázali vybudovať gym inak aj v takom malom meste, ako je Partizánske


Tento mesiac sme vyspovedali hlavného trénera Mareka. Práve jemu vďačíme za kvalitné tréningy, ktorými každodenne tvoríme lepšie verzie samých seba. Marek nám porozprával o jeho crossfitových začiatkoch, o vzniku CrossFit Paritzánske a popísal proces prípravy workoutov. Taktiež prezradil, ako bude tráviť Vianoce a čo nájdeme na ich štedrovečernom stole.  


Čím ťa očaril CrossFit, že si sa rozhodol vybudovať crossfitový gym?

Ku CrossFitu som sa dostal na vysokej škole. Chalani ho cvičili pod mostom, hneď vedľa Fakulty telesnej výchovy a športu. Doniesli ho z Ameriky. V začiatkoch trénovali len s pneumatikami a s vlastnou váhou. Veľmi sa mi zapáčil, lebo bol funkčný. Nebola to nudná posilka, ktorej som sa dovtedy venoval. Už aj predtým som hľadal možnosti, ako sa hýbať inak. Skúšal som TRX závesné systémy, rôzne funkčné tréningy, bojové umenia. Klasická posilňovňa ma vôbec nebavila. CrossFit bol úplné iný. Zahŕňal olympijské vzpieranie, gymnastiku, rôznorodé pohyby. Tréningy boli na čas a boli intenzívne. Najprv som sledoval na videách Američanov, ktorí to robili. Veľmi sa mi to zapáčilo. Začal som chodiť do jednej telocvične v Bratislave, kde som následne robil CrossFit dlhšie obdobie.


Ako dlho trvalo, kým si prvotnú myšlienku vytvorenia gymu premenil na realitu? 

Nepremýšľal som nad tým, že by som chcel gym. Na začiatku som si urobil maličkú posilňovňu pre seba. Keďže moji rodičia mali voľnú garáž, dohodol som sa s nimi, že by som si tam zariadil crossfitové fitko, aby som si mohol zacvičiť doma cez prázdniny alebo víkendy. Ako som hľadal náradie, narazil som na inzerát na vzpieračské tyče a kotúče. Inzeroval Jakub Minár z Rybian. Zaujalo ma to, tak som mu zavolal. Jakub práve začínal so značkou Forward Fitness. Dali sme to nejako dokopy. Najprv som si vybavil jeho náradím garážové fitko. Chodievali sme spolu cvičiť. Vďaka tomu som spoznal aj Juraja, ktorý cvičil s nami v garáži. Neskôr ma Jakub oslovil, či by sme neurobili crossfitový gym v Partizánskom. Zdal sa mi to skvelý nápad. Bolo to niečo, čo tu dovtedy nebolo. 


Bola dobrá voľba vybudovať crossfitový gym v Partizánskom? Predsa len sú na Slovensku aj väčšie mestá s lepšími možnosťami...

Keby som mal vtedy skúsenosti, ktoré mám teraz, tak by som síce urobil gym v Partizánskom, ale začal by som úplne inak. Človek sa stále učí. Samozrejme, možnosti sú obrovské. Aktuálne je na Slovensku len trinásť crossfitových gymov, čo je úplné minimum. Som veľmi rád, lebo sme dokázali a ukázali, že aj v takom malom meste, ako je Partizánske, sa dá urobiť gym inak. Vytvorili sme rentabilný biznis, ktorým sa človek dokáže uživiť. Vízia do budúcna je rozšírenie gymu do iného mesta. Ale je to veľmi náročné, či už fyzicky, alebo materiálne. Ale sme mladí, uvidíme, čo bude ďalej. 


Bolo tvojím snom odmalička venovať sa trénerstvu, alebo si chcel robiť niečo iné?

Vôbec to nebolo mojím snom. Vo štvrtom ročníku na gymnáziu som sa rozhodoval, čo budem robiť. Lákala ma medicína. Objednal som si otázky na prijímacie skúšky. Keď som sa naučil prvých desať otázok a čakalo ma ďalších dvesto, povedal som si, že to nie je pre mňa. Premýšľal som nad učiteľstvom geografie. Na gymnáziu sme mali učiteľa, ktorý nám rozprával zážitky z vysokej školy. Chodil na Fakultu telesnej výchovy a športu. Veľmi ma to nadchlo a chcel som to vyskúšať. Na výške ma trénerstvo pohltilo. Vravel som si, že je to presne to pravé, čomu sa chcem venovať. Odmalička som cvičil a mal som k tomu vzťah. Keď sme to preberali na výške dopodrobna a obklopil som sa ľuďmi, ktorí tým boli pohltení, začalo ma to baviť ešte viac.    


Ako vyzerá príprava workoutov? 

Veľa ľudí si myslí, že tréningy vytváram náhodne. Že sa ráno zobudím a napíšem workouty. Pritom tréningy programujem veľmi sofistikovaným spôsobom. Pri ich tvorení záleží na mnohých faktoroch. V prvom rade je dôležitá tabuľa. Preto chcem, aby sa všetci ľudia zapisovali. Vďaka tomu vidím, aké dosahujú priemerné výsledky. Pripravím prvú časť tréningov, ktorú následne zhodnotím. Na základe výsledkov vytváram ďalšie tréningy. Vediem si tabuľku, kde evidujem údaje. Naprogramujem tri alebo štyri tréningy, zistím, čo v nich chýbalo a potom plánujem zbytok. Je to zložitý proces, ktorý zahŕňa veľa premenných. Riešim, koľko je v danom tréningu opakovaní, schému opakovaní, funkcie pohybov, intenzitu tréningu, dĺžku tréningov a typ náradia. Toto všetko musím zahrnúť pri programovaní ďalšieho workoutu. 


Aký máš tréningový režim? Robíš aj iné športy okrem CrossFitu?

Kedysi som bol veľmi aktívny, odcvičil som aj dvanásť tréningov týždenne. Samozrejme, neskôr sa to odzrkadlilo na preťažení a prepätí. Ľudia si často neuvedomujú, že CrossFit je extrémne náročný. Aj keď sú workouty krátke, tým, že sú intenzívne, zahŕňajú viackĺbové cvičenia a veľké dráhy pohybov, namáhajú centrálnu nervovú sústavu. Preto si na to treba dávať pozor. Najmä v začiatkoch. Odkedy sa narodila malá, veľmi sa mi zmenil tréningový režim. Aktuálne trénujem trikrát do týždňa, aby som sa udržiaval. Nachádzam sa v situácii, keď je pre mňa CrossFit tréning pre bežný život. Vďaka CrossFitu mám kondíciu na čokoľvek, čo chcem robiť. Či už idem na turistiku, zabehať si, bicyklovať, viem, že ma pripraví na všetko. Samozrejme, dúfam, že keď malá trošku podrastie, budem sa tomu môcť venovať viac. Chcel by som si ísť niekam zasúťažiť. 


 


Máš v nejakom cviku medzery? Čo by si chcel zlepšiť?

Myslím si, že v každom technicky náročnejšom pohybe mám isté medzery. Čo sa týka vzpieracích pohybov ako Snatch či Clean, je tam priestor na zdokonaľovanie. Takisto by som chcel zapracovať na gymnastických pohyboch, ako napríklad Muscle Up. Samozrejme, mechanika tam už je, ale k dokonalosti je dlhá cesta. 


Aký cvik, naopak, ovládaš precízne?

Angličák je cvik, ktorý môžem robiť donekonečna a nikdy ma neunaví.


Nedávno si navštívil Singapur. Ako sa ti tam páčilo?

Bola to zaujímavá skúsenosť, keďže som cestoval na druhý koniec sveta. Singapur je vyspelá krajina. Sú tam veľmi milí ľudia, cítil som sa tam bezpečne. Trochu mi prekážalo ich jedlo. V celej Ázii nie je stopercentná hygiena, čo sa týka stravy. Napríklad v hoteli nám dali špinavé taniere. Na tomto si moc nepotrpia. Ale bolo tam super. Určite by som sa tam ešte rád vrátil.


Onedlho sú Vianoce. Ako ich budete tráviť s rodinou?

Pravdepodobne budeme doma. Budú to prvé Vianoce, keď malá začína trošku vnímať veci okolo seba. Dá povedať, že to budú jej prvé Vianoce. Chceme, aby ich mala čo najkrajšie. Strávime ich s blízkymi, navštívime babky, stretneme sa v rodinnom kruhu. Samozrejme, budem ďalej pracovať na tom, aby sme do januára vystúpili v gyme s rôznymi novinkami. Koniec roka pre mňa znamená plánovanie toho, čo budeme robiť ďalší rok, ako bude vyzerať biznisový plán gymu. Kým začnem opäť naplno pracovať, rád by som stihol aspoň dve zimné turistiky. Ak vyjde čas, chcel by som dať prespávačku v útulni. S chalanmi sa nevídame často, preto máme tradíciu, že sa stretneme cez sviatky a dáme prespávačku. Dúfam, že nám to vyjde. 



Vianoce teda budeš mať viac aktívne, než oddychové?

Samozrejme. Nie som typ človeka, ktorý je pasívny. Potrebujem sa stále hýbať. Mám oveľa radšej aktívny oddych. Ak bude teplo, vytiahnem bicykel. Chcel by som dobehnúť zameškané tréningy. Ako som bol v Singapure, podarilo sa mi cvičiť asi dvakrát. Tiež by som rád strávil čo najviac času v prírode. 



Nájdeme na vašom štedrovečernom stole klasické menu, alebo preferujete niečo menej tradičné, poprípade zdravšie? 

Mávame úplnú klasiku. Vianočná večera u nás zahŕňa mix toho, čo mám z domu a čo priniesla manželka. Na stole je vždy ryba. Kapor sa u nás veľmi neje, preto pripravujeme lososa. Nesmie chýbať majonézový šalát. Taktiež mám veľmi rád kapustnicu a hríbovú polievku.  


Publikované 08. 01. 2024