Desať potravín, ktoré by nemali chýbať vo vašom jedálničku


<p style="margin-bottom: 0px; text-align: center; font-stretch: normal; font-size: 12px; line-height: normal; font-family: " times="" new="" roman";"="">  V obchodoch na nás často útočia potraviny s lákavými názvami „fit“, „bez cukru“ či „proteínový“. Vo väčšine prípadov sú však tieto výrobky len predražená verzia klasických potravín, alebo po preštudovaní zloženia, ešte menej zdravé produkty, ktoré obsahujú veľa cukru, umelých sladidiel, stužené tuky či palmový olej. 


Popritom na to, aby sme sa mohli zdravšie stravovať, nám stačia vskutku základné potraviny, ktoré sú pre naše telo najprirodzenejšie. Ktoré sú to? Prečítajte si náš „nákupný zoznam“.


Oriešky
Aj keď patria oriešky ku kalorickejším potravinám s pomerne vysokým podielom tuku, v zdravom jedálničku majú nezastupiteľnú funkciu. Obsahujú mnoho minerálov, vitamínov, vlákniny a stopových prvkov, ktoré pomáhajú udržiavať našu imunitu „v kondícii“. Zdravé tuky, ktoré sú v orieškoch obsiahnuté, majú pozitívny vplyv na činnosť srdca a znižujú „zlý“ cholesterol. Pokojne si ich môžete dopriať každý deň, no v primeranom množstve. Denná dávka by nemala presiahnuť menšiu hrsť. Pri výbere orieškov dbajte nato, aby ste siahli po naturálnej verzii, ktorá bude nesolená a nepražená. 


Vajíčka
Vajíčka by sme mohli zaradiť k celkovo najzdravším potravinám. Bielko z jedného vajíčka nám dodá šesť gramov bielkovín, žĺtko šesť gramov tukov, a zároveň množstvo vitamínov a minerálov. Vajíčka sú ideálnou voľbou na raňajky, ako aj kedykoľvek počas dňa, pretože skvele zasýtia. Okrem toho ich vieme pripraviť na mnoho spôsobov, takže aj pri každodennej konzumácii môžu byť vždy v inej variante. Je však dôležité, aby sme si zvolili správnu formu prípravy vajíčok, ktorá nebude obsahovať množstvo zbytočného pridaného tuku. 


Ovsené vločky
Ovsené vločky sú známou „fitness“ potravinou, ktorá sa objavuje v jedálničku každého kulturistu. Nie je sa čomu čudovať, ich konzumácia má pre telo doslova „blahodárne“ účinky. Keďže obsahujú veľa vlákniny, viac zasýtia, znižujú chuť do jedla, zmenšujú hladinu cholesterolu v krvi, a zároveň pomáhajú pri chudnutí a regulovaní hmotnosti. Vločky je najideálnejšie konzumovať v doobedňajších hodinách, napríklad vo forme ovsenej kaše (najlepšie doma pripravenej, nie instantnej, ktorú kúpime v obchode). Vločky si môžeme pridať aj do jogurtu, vajíčok alebo ich pomlieť na prášok a používať pri pečení namiesto klasickej pšeničnej múky.

 
Mliečne výrobky
Názory odborníkov na mlieko a mliečne výrobky sú rôzne, no podľa nás obsahujú množstvo benefitov, ktoré sa nedajú úplne nahradiť rastlinnými výrobkami. Mlieko, či už v nízkotučnej alebo plnotučnej verzii, dodá nášmu telu veľa vápnika a bielkovín. Mliečne výrobky ako jogurty či cottage chceese obsahujú okrem proteínov probiotické kultúry, ktoré pomáhajú tráveniu a činnosti čriev. Pokiaľ človek netrpí intoleranciou na laktózu alebo iné mliečne bielkoviny, je v poriadku dopriať si mlieko či iný mliečny výrobok pokojne každý deň. 


Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina sú v zdravom jedálničku takmer nutnosťou. Oba druhy potravín obsahujú veľa vitamínov, minerálov a vlákniny, ktorá ma skvelú funkciu zasýtenia a pozitívne vplýva aj na činnosť čriev. Ideálne je, ak si doprajeme porciu zeleniny ku každému hlavnému jedlu. Ovocie je skvelou voľbou v prípade, ak potrebujeme dodať rýchlu telu energiu alebo nás prepadne chuť na sladké. Pri výbere ovocia a zeleniny treba siahať po sezónnych potravinách, ktoré obsahujú najviac vitamínov a sú pre naše telo najprirodzenejšie. 


Kvalitné mäso a ryby
Mäso si pokojne môžeme dopriať aj každý deň, pokiaľ si vyberieme jeho zdravšiu verziu. Tá by mala obsahovať veľa bielkovín a menšie množstvo tuku, ako napríklad kuracie a morčacie mäso, chudé hovädzie, králik alebo divina. Dva krát týždenne by sme si mali pripraviť aj porciu rýb, ktorá naše telo okrem bielkovín obohatí aj o omega-3 mastné kyseliny. Rovnako ako v prípade vajíčok, aj pri mäse by treba dbať nato, koľko pridaného tuku používame pri príprave.


Ryža, zemiaky a iné sacharidové prílohy
V prípade, že si ako hlavné jedlo zvolíme mäso a zeleninu, nemala by chýbať sacharidová príloha vo forme hnedej ryže, zemiakov, pohánky, bulguru alebo celozrnných cestovín. Sacharidy v tejto forme obsahujú veľa vlákniny a majú dobrú funkciu zasýtenia. S množstvom v jednej porcii to však netreba preháňať – ideálne je dať si na tanier väčšiu porciu bielkovín a zeleniny, a sacharidovou prílohou to už len doplniť. 


Horká čokoláda
Čokoláda sa odjakživa považuje za nezdravú potravinu, ktorá obsahuje veľa cukru, tukov a má vysokú energetickú hodnotu. Ak však siahneme po kocke vysoko percentnej čokolády, dodá nášmu telu množstvo benefitov. Kvalitná čokoláda je bohatá na antioxidanty, znižuje tlak, uvoľňuje stres a zlepšuje náladu, preto si ju môžeme dopriať v rozumnom množstve aj každý deň.


Celozrnné pečivo
Pečivo mnohí odborníci a fitness nadšenci zatracujú, no ak siahneme po verzii, ktorá obsahuje celozrnné obilniny ako špalda, proso, jačmeň alebo prídavky strukovín, máme postarané o potravinu bohatú na vitamíny a antioxidanty. Ďalším benefitom celozrnných obilnín je, že obsahujú veľa vlákniny, tým pádom pomalšie trávia a dodajú nášmu telu dostatok energie počas dňa.


Huby
Huby sú často podhodnocované a v zdravom jedálničku sa nevyskytujú príliš často. Popritom obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, a tak by v našom nákupnom zozname nemali chýbať. Pripraviť si ich môžeme na veľa spôsobov – ako prílohu k mäsu, do omelety alebo ako prídavok do polievok či rôznych omáčok. 
Internetové zdroje:
[ 1 ] 10 top fitness potravín - https://www.poradna-pro-fitness.cz/rs/clanky/10-top-fitness-potraviny/ 
[ 2 ] 10 nezbytných fitness potravín -  https://aktin.cz/10-nezbytnych-fitness-potravin
[ 3 ] 5 užitočných vlastností ovsených vločiek - https://nasazahradka.ta3.com/5-uzitocnych-vlastnosti-ovsenych-vlociek/

Publikované 02. 02. 2023