Ženy a ťažké váhy, prečo sa ich nebáť?


Prečo by sa ženy nemali báť silového tréningu a ťažkých váh?


Aj v súčasnej dobe si ešte mnoho ľudí spája tréning s činkami s veľkým nárastom svalov. Cvičeniu so závažiami sa zvyknú vyhýbať najmä ženy v domnienke, že sa z nich stanú kulturistiky. Silový tréning však prináša množstvo benefitov, ktoré sa netýkajú len krajšej postavy, ale aj zlepšenia zdravia a celkovej kvality života.


Častými dôvodmi, prečo sa ženy začnú venovať cvičeniu, je chudnutie či spevnenie postavy. V mnohých prípadoch sa ale chcú vyhýbať ťažším závažiam. Na to, aby mohli spevniť, však musí dochádzať k dostatočnej stimulácii svalstva – svaly musia dostať podnet, aby rástli. Ten sa dá dosiahnuť jedine zdvíhaním váh.  
Popritom sa nemusia obávať toho, že by sa z nich po čase mohli stať kulturistky, pretože nemajú prirodzene toľko testosterónu, ako muži. Ak žena trénuje niekoľkokrát týždenne a súčasne vedie bežnú životosprávu, strach z toho, že by jej cvičením narástlo veľké svalstvo je úplne zbytočný. Kulturistky s nadrozmerným svalstvom, ktoré môžeme vidieť na súťažných mólach, tomu musia prispôsobiť celkový životný štýl, vrátane suplementov či v niektorých prípadoch aj nepovoleným dopingom. 

Kondičné športy a spevňovanie postavy


Ženy vyhľadávajú za cieľom chudnutia kondičné športy, ako je napríklad beh, zumba či korčuľovanie. Treba si uvedomiť, že tieto športy dopomôžu k zníženiu hmotnosti, zlepšeniu kondície či dobrému fungovaniu srdca, no postavu nespevnia. Po „odbehaných“ kilometroch môže dôjsť k úbytku niekoľkých kilogramov, no k vysnívanej postave to neprivedie. Omnoho efektívnejšia je kombinácia silového a kondičného tréningu, vďaka ktorému sa spevní svalstvo a súčasne sa odbúrava tuk. To vedie k rýchlejšiemu dosiahnutiu cieľov. 

Silové cvičenie a nárast hmotnosti 


Mnoho žien často odrádza nárast hmotnosti na váhe po pár týždňoch cvičenia s činkami. Silovým tréningom sa začne svalstvo spevňovať, čo sa najprv môže črtať ako priberanie. Svaly sú ťažšie ako tuk, preto môže ísť váha mierne hore. Dôležité sú však rozmery a podiel tuku a svalov, preto by aktívny človek mal namiesto klasickej váhy mali siahnuť po dôkladnejšom meraní. To odhalí okrem celkovej hmotnosti aj množstvo vody v tele či pomer tuku a svalstva. 

Ďalšie benefity cvičenia s činkami 


Cvičenie so závažiami prináša okrem spevnenej a vyrysovanej postavy niekoľko ďalších pozitív. Silovým cvičením sa postupne spevní aj tzv. „core“ – stred tela, čo vedie k lepšiemu držaniu tela. Spevnenie svalov chrbtice zas predchádza nepríjemným bolestiam bedier či krčnej chrbtice. 
Posilňovaním sa spevňujú aj kosti, kĺby a šľachy, čím sa predchádza rednutiu kostí a osteopóze. Tréning s činkami zlepšuje aj zdravie srdcovo-cievneho systému a znižuje krvný tlak. Pravidelná aktivita pomáha jednoduchšie zvládať stresové situácie, vedie k lepšej nálade, a taktiež vplýva aj na kvalitnejší spánok. 
Pravidelným tréningom telo spaľuje veľké množstvo kalórií, takže aktívny človek si môže dopriať aj viac kvalitných potravín na tanieri bez toho, aby sa bál, že priberie. Na postave sa neodrazí ani maškrta, ktorú si pri aktívnom životnom štýle môže sem-tam dopriať. 



Zdroje: 

[1] Silový tréning pre ženy? Áno! 12 dôvodov, prečo cvičiť a posilňovať - https://gymbeam.sk/blog/6-dovodov-preco-by-mali-zeny-posilnovat/

[2] Jandova, V.: Chceš mať krásnu postavu? Začni so silovým tréningom - https://fitshaker.sk/chces-mat-krasnu-postavu-zacni-so-silovym-treningom-a-budes-sa-len-pozerat

[3] Hadekova, S.: Kedy sa ženy prestanú báť silového tréningu? https://adidas.cvicte.sk/adidas/kedy-sa-zeny-prestanu-bat-siloveho-treningu


Publikované 20. 09. 2022