PREČO BY MAL BYŤ PRAVIDELNÝ TRÉNING NEMENOU SÚČASŤOU TVOJHO ŽIVOTA


Ako ľudia,


 sme stvorení pre pohyb.


 Každá jedna bunka v našom tele je prispôsobená tak, aby aby bol pohyb dennodenou súčasťou jej života. Už od dávnych čias sa naši predkovia hýbali. Hýbali sa dlho a veľa. Predstavte si situáciu niekde v ďalekej Afrike na Savane. Antilopa možno bola rýchlejšia, ale náš predok bol schopný ju uštvať, pretože ju zvládol prenasledovať dlhé hodiny niekedy až celý deň. Vieme efektívne ochladzovať naše telo, počas dlhotrvajúcej intenzívnej aktivity. Tak efektívne to nedokáže žiaden iný živočích na planéte. Ani antilopa. 


Naši predkovia boli schopní denne sa aktívne hýbať 10 až 12 hodín.  Za potravou. Keď sa im nepodarilo nič uloviť , museli hladať obživu tak, že zbierali všetky plody  ktoré našli. Na to museli obísť veľa štvorcových kilometrov aby sa nasýtili malými bobulami a iným lesným ovocím. 


Pohyb bol ich každodennou súčasťou. No momentálne, nastavenie nášho života je úplne opačné. Sýstém nás núti sedieť v práci za počítačom 10 niekedy až 12 hodín. Ak je to menej určite to dobehneme večer na gauči. Ale naše telo sa od tých dávnych dôb príliš nezmenilo.. 


Pre porovnanie, svaly sú najväčším orgánom v našom tele. Cca 2/3 hmotnosti  (ak je niekto extrémne obézny približne tak to môže byť tuk) tvorí práve kostrové svalstvo. Je to orgán ktorý zabezpečuje pohyb a a naše fungovanie v priestore. V momente keď sa hýbeme, využívame aj obrovskú časť mozgu. Centrá ktoré sú dôležité pre dýchanie, koordináciu pohybov, zapojenie svalov , atď. 


Ak máme pravidelný a dostatočný pohyb ( to že sa prejdeš pešo od auta k domu bohužiaľ nestačí) v našom tele všetko funguje tak ako má. Švajčiarske hodinky.  Stovky metabolických a hormonálnych procesov a ich správne fungovanie sú závislé práve od dostatočnej stimulácie kostrového svalstva a častí mozgu ktoré za to zodpovedajú . Pri jeho nedostatku sa všetky tieto procesy spomaľujú, menia alebo vôbec neprebiehajú. To dnes nemusí znamenať nič, ale zajtra to môže znamenať tak veľa.. 


Pravidelný pohyb je našou súčasťou či sa nám to páči alebo nie. A čím skôr pochopíme jeho význam a dôležitosť, tým viac času nám ostaňe na to, aby sme na sebe zapracovali. Nikdy nie je neskoro naskočiť na tú správnu cestu. Stačí naozaj málo :) 


Začať sa pravidelne hýbať .. 

Naše poslanie je doručovať ľudom kvalitný a pravidelný pohyb :)


Ak chceš začať pracovať na svojich cieloch, stačí sa prihlásiť na bezplatnú konzultáciu

Publikované 18. 05. 2022