Prečo je dôležité trénovať pravidelne?



Pravidelnosť je kľúčom k zlepšeniu.


Určite všetci viete, že ak budete niečo robiť pravidelne, je pravdepodobné, že sa zlepšíte. Určite ste sa ako deti nenaučili chodiť za jeden deň, ani šoférovať auto na prvej hodine autoškoly. Na to aby ste dosiahli zlepšenie, museli ste tieto činnosti vykonávať pravidelne. Človek sa učí celý život a pri  tréningu by to malo platiť  dvojnásobne. Nejde iba o to sa spotiť ale niečo nové sa naučiť a zlepšiť.  Nikdy nie je technika natoľko dokonalá,  aby sa už nedala  posunúť k lepšiemu  Z odborného hľadiska nazývame  tréning „stimulom“ . Ľudovo povedané podráždenie alebo podnet.  Čím viac stimulov organizmus dostáva,  tým viac sa musí na tieto stimuly adaptovať t.j. prispôsobiť. Tieto stimuly však musia prichádzať pravidelne a dlhodobo, pretože jeden osamotený situáciu nijako nezmení. Každý tréning pre je pre organizmus stresová situácia. Nie je stres ako stres ale o tom nabudúce. Podstatné je, že toto je pozitívny typ stresu tzv. eu-stress ( podobný ako keď sa na niečo tešíte atď. )

Veľmi zjednodušene to funguje takto : 

  Zatrénujete si , trošku sa rozbijete, dáte vášmu telu tréningový stimul a telo po tomto stimule  počas dňa spustí regeneračný proces aby obnovilo a opravilo potrhané svalové vlákna, doplnilo zásoby glykogénu vo svaloch, zväčšilo denzitu kostí(pevnosť).

Náš organizmus je ten najvýkonnejší superpočítač, preto sa pripraví na to, že tento tréning by mohol nastať znova a dokonca predpokladá, že by mohol byť ešte náročnejší, preto vytvorí pár svalových vláken navyše a dostane viac glykogénu do svalového tkaniva. Tento proces nazývame superkompenzácia.


Ale „superkompenzačný“  efekt trvá iba určitú dobu. Po určitom čase sa stráca, preto je veľmi dôležité načasovanie tréningu tak,  aby sme telu dodali stimul v tom správnom  čase, teda keď prebieha tento  „superkompenzačný“ efekt. Z odbornej literatúry vieme, že ideálne načasovanie ďalšieho tréningu je 24-48 hodín po predchádzajúcom  tréningu. Optimálnym počtom tréningov z tohto  hľadiska sú 3 tréningové jednotky týždenne.  Tréningy  raz týždenne by som to označil termínom  „ako mŕtvemu bozk“ síce neublíži ,ale ani nepomôže v progrese. Pri príliš vysokom počte tréningov môže nastať opačný efekt. Organizmus sa nestihne dostať do superkompenzačného stavu a my ho už bombardujeme ďalším dávkami tréningov.  Potom  dochádza k prepätiu, čo je krátkodobý stav,  dá za pár dní odstrániť.  Ak však budú tréningy dlhodobo  príliš časté,  dochádza až k pretrénovaniu čo je už vážnejší stav. Tento stav môže nastať najmä u ľudí ktorí sa púštajú do tréningu zhurta bez predchádzajúcej tréningovej kariéry, dlhej pauze, alebo si jednoducho myslia že "čím viac tým lepšie". Je to však tá najhoršia možná varianta a spravidla takýto človek nevydrží trénovať dlhodobo , pretože vyhorí , stratí motiváciu alebo sa zraní.  Na záver by som dodal že väčšina z nás sú pracujúci ľudia ktorí majú dostatok  starostí a povinností bežného dňa.  Ak človek pracuje či už mentálne alebo fyzicky, ma povinnosti ktoré musí splniť, dieta ktoré musí nakŕmiť prebaliť a 6x v noci k nemu vstávať , vyvenčiť psa, zaniesť pokazené auto do servisu, v práci stihnúť deadline a ešte aj doma okopať zemiaky tak asi si viete predstaviť že, regenerácia neprebieha ideálne. Preto tvrdím, tréning 7 krát týždenne ,alebo dvoj-fázy nechajme profesionálnym športovcom ktorí na to majú vhodné podmienky a ich jedinou náplňou práce je trénovať a regenerovať .? 


Ak chceš začať pracovať na svojich cieloch, stačí sa prihlásiť na bezplatnú konzultáciu.

Publikované 16. 06. 2020