Päť dôvodov, prečo si viesť tréningový denník



Pravidelným trénovaním budujeme lepšie verzie samých seba. Na to, aby sme sa mohli v tréningu neustále zlepšovať a posúvať sa ďalej, musíme zdokonaľovať základné tréningové parametre. Efektívnym spôsobom je evidovanie údajov do tréningového denníka, ktorý nás bude viesť k neustálemu progresu pri cvičení. 


Dve minúty. To je doba, ktorú potrebujeme nato, aby sme si zapísali výsledok nášho tréningu do mobilnej aplikácie. Čas, maximálna váha či pocity po tréningu. Všetky tieto informácie sú dôležité pre nepretržité napredovanie v trénovaní. 
Veľa ľudí si myslí, že vedenie tréningového denníka je dôležité len pre profesionálnych športovcov. Nie je to však pravda, pretože aj pre nás, pravidelne trénujúcich, ktorí navštevujeme „gym“ s cieľom neustáleho pokroku, zlepšovania sily a kondície, je dôležité zaznamenávanie akéhokoľvek progresu. Prečo si podrobne zapisovať údaje z tréningov?


1. Kontrola pokroku
Ako inak zaznamenávať pokroky v tréningu, než pravidelným zapisovaním údajov a následným porovnávaním jednotlivých workoutov? Ak si budeme viesť údaje o tom, koľko nám daný tréning trval či s akou hmotnosťou sme cvičili pred pár týždňami, vieme jednoducho sledovať naše napredovanie v nasledujúcich tréningoch. 


2. Motivácia do ďalších tréningov
Ak si v tréningovom denníku nájdeme údaje o tom, že rovnaký workout sme naposledy odcvičili napríklad za dvanásť minút a šli sme s tridsiatimi kilogramami, v nasledujúcom tréningu budeme mať potrebu zlepšiť sa, byť rýchlejší, pracovať s vyššou váhou. Pravidelné evidovanie výsledkov nás bude motivovať k tomu, aby sme v každom nasledujúcom workoute boli lepší.


3. Predídenie zraneniam
Každý z nás je odlišný a lepšie zvláda iný cvik či tréning. Niekto je fanúšik behu, iný si namiesto „štyristovky“ zvolí prácu na Air bike. Niekto dobre zvláda ťažké váhy na činke počas drepovania, iný miluje zhyby a cviky zamerané na vrch tela. Vďaka tomu, že si budeme okrem výsledkov podrobne zapisovať pocity, ktoré po tréningu máme, budeme počas ďalšieho cvičenia vedieť, načo sa zamerať viac, či v čom si dať, naopak, väčší pozor. Vďaka tomu môžeme predísť zraneniam či nepríjemnej frustrácii z toho, že sa nám workout nepodarilo zvládnuť tak, ako sme chceli.  


4. Koniec stagnácie
Pri pravidelnom trénovaní môžeme mať z času na čas pocit, že sme zastali na jednom mieste a už nijako nenapredujeme. Vďaka evidovaným údajom, ktoré máme v tréningovom denníku môžeme zistiť, v akom cviku by sme mali robiť väčší progres, kde pridať a zlepšiť sa. Pre dáta v  našej aplikácii môžeme prísť jednoduchšie na „koreň“ stagnácie, zapracovať na problémovom cviku a mať opäť skvelý pocit po tréningu. 


5. Bližšie k naším cieľom 

Aj keď nie sme profesionálni športovci, máme svoje ciele, ktoré by sme chceli v tréningu dosiahnuť. Ak si vopred v tréningovom denníku stanovíme, čo je naším cieľom, bude nás to oveľa viac podnecovať k tomu, aby sme na tom zapracovali a dosiahli ciele rýchlejšie. 
Napríklad, ak chceme v priebehu pol roka pridať na drepe desať kilogramov, zapíšeme si tento údaj do denníka. To nás bude oveľa viac motivovať k tomu, aby sme svoje „PR“ dosiahli do konca stanoveného obdobia. 



Použité zdroje:
[ 1 ] Power-sport.sk. Aké dôležité je viesť si tréningový denník? https://power-sport.sk/clanky/motivacia/132-ake-dolezite-je-viest-si-treningovy-dennik?fbclid=IwAR0AQXDcjVH45MWLM5lAwReZxm3vBj07wM5taDZsOwpjslC0VbtQw5dnamY
[ 2 ] 4fstore.sk. Ako efektívne viesť tréningový denník. https://4fstore.sk/blog/post/ako-efektivne-viest-treningovy-dennik
[ 3 ] Sportujeme.sk. Progresívne zlepšovanie a tréningový denník. https://www.sportujeme.sk/progresivne-zlepsovanie-a-treningovy-dennik/?fbclid=IwAR3y-fJ40q7yoFsywoQsM_vR0x7mTxi0X-Iu8PwT60U9d16MwfPRYcJU_bw


Publikované 10. 10. 2022