Doplnky výživy: Je dôležité suplementovať?




Základom aktívneho životného štýlu je vyvážená strava. Mala by obsahovať dostatok živín, aby telu nechýbali dôležité látky, a zároveň sme mohli dostatočne regenerovať po náročných tréningoch. Nie vždy je možné všetky živiny dopĺňať stravou, preto siahame po doplnkoch výživy. Suplementmi by sme mali telu dodať jednoduchšou cestou všetko, čo potrebuje.


Niekedy sa však doplnkom výživy prikladá príliš veľká dôležitosť, ktorá súvisí s marketingom a siahnutím hlboko do našich peňaženiek. Ktoré výživové doplnky sú pre aktívneho človeka dôležité a po akých vôbec nemusí siahať?
V prvom rade si treba uvedomiť, že doplnky výživy majú našu stravu len dopĺňať a nie nahrádzať. Pred kúpou výrobku dbajme nato, čo chceme naším tréningom dosiahnuť. Chceme chudnúť, či, naopak, naberať svalovú hmotu? Je naším cieľom zlepšiť sa v športe výkonnostne alebo vytrvalostne? 
V každom z prípadov by sme mali voliť doplnky výživy obsahujúce látky, ktoré nedokážeme doplniť bežnou stravou, no naše telo ich potrebuje. Aké základné suplementy poznáme a ako ich v určitom množstve nájdeme aj v strave, si podrobnejšie rozoberieme v nasledujúcich riadkoch. 



Proteín 
Je základným stavebným prvkom nášho svalstva. Dá sa jednoducho dopĺňať aj stravou – kvalitným mäsom, rybami, vaječnými bielkami, strukovinami či mliečnymi výrobkami (tvaroh, syry, jogurty). Človek, ktorý aktívne športuje, si dennú dávku bielkovín môže dodať aj proteínovým práškom. 
Jedna odmerka proteínu obsahuje približne 20 g bielkovín. To je množstvo porovnateľné so 100 g porciou kuracieho mäsa, troma vaječnými bielkami či 100 g šošovice. 
Síce nie je nevyhnutné používať proteínový prášok, no je to skvelá pomôcka, ako si doplniť potrebné denné množstvo bielkovín. Pri výbere proteínu však treba siahať po kvalitnom prášku a dbať na maximálnu dávku, ktorá by sa mala pohybovať od jednej po tri odmerky denne. S celkovým príjmom bielkovín v strave to netreba preháňať, pretože ich nadmerná denná spotreba zaťažuje trávenie a obličky.  


Keratín
Keratín sa prirodzene nachádza v ľudskom tele, až v 95 percentách vo svaloch. Svalstvo ho potrebuje na zvýšenie sily a výkonnosti. Keratín nájdeme aj v strave – v prirodzenej forme ho obsahuje najmä kvalitné mäso a ryby. 
Suplementácia keratínu je dôležitá pre ľudí, ktorí chcú podávať lepšie intenzívne krátkodobé výkony, napríklad pri silových športoch či šprintoch. Jeho užívanie je, naopak, zbytočné pri monotónnych vytrvalostných športoch.
Ak sa rozhodnete zaradiť keratín do svojho jedálnička, je dôležité si zapamätať, že sa užíva v krátkodobých cykloch – napríklad ho mesiac užívame a následne máme mesiac pauzu.  Odporúča sa ho užívať s hroznovým cukrom či sacharidovými nápojmi. 


BCAA 
Je skratka pre esenciálne aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. Tieto aminokyseliny sa v tele prirodzene nenachádzajú, náš organizmus si ich nedokáže vytvoriť sám. Telo BCAA využíva najmä ako zdroj energie počas tréningu v prípade, že došlo k vyčerpaniu zásob sacharidov. Suplementácia BCAA pomáha k ochrane svalovej hmoty, pretože ak ich telo nemá dostatok, začne ich čerpať priamo zo svalov, čím dochádza k odbúravaniu svalovej hmoty. Prirodzene tieto aminokyseliny nájdeme  v mliečnych výrobkoch či červenom mäse. BCAA môžeme aj suplementovať vo forme nápojov či tabliet. Najefektívnejšie je dopĺňať BCAA pol až hodinu pred tréningom, počas tréningu či hneď po jeho skončení. 



Kolagén a kĺbová výživa 
Kĺby sú prirodzene namáhané pri všetkých druhoch športov, preto je potrebné ich neustále vyživovať. Skvelým pomocníkom je užívanie kĺbovej výživy, ktorá zabraňuje bolesti kĺbov, obnovuje väzivá a prispieva k regenerácii a obnove chrupaviek. „Kĺbovku“ je potrebné užívať preventívne, aj keď zatiaľ nevnímame bolesti, pretože časom a pravidelným zaťažovaním kĺbov sa problémy môžu objaviť. 
Hydrolyzovaný kolagén patrí k hlavným výživovým doplnkom pre naše kĺby. Telo ho síce dokáže vytvárať samo, no s pribúdajúcim vekom dochádza k jeho deficitu. Prirodzenú tvorbu kolagénu môžeme podporiť vitamínom C. Taktiež ho obsahujú potraviny, ako napríklad prerastené mäso či kože a chrupavky. Ak vedieme zdravší životný štýl, namiesto konzumácie prerasteného mäsa môžeme kolagén suplementovať vo forme tabliet či práškov. 


Vitamíny a minerály
Bežné dopĺňanie vitamínov je dôležité pre aktívneho človeka, ako aj pre ľudí, ktorí príliš nešportujú. V čase trénovania je telo vystavené väčšej záťaži, preto je ešte podstatnejšie dbať na príjem dostatočného množstva vitamínov a minerálov.
K najdôležitejším patrí vitamín C  (brokolica, kel, citrón, čierne ríbezle) a vitamín B (ryby, vajcia, strukoviny, mlieko), horčík (oriešky, špenát, strukoviny), vápnik (špenát, brokolica, mandle, jogurt) a zinok (mäso, ryby, mliečne výrobky, orechy a semená) . Najprirodzenejšou cestou ich môžeme dopĺňať konzumáciou ovocia a zeleniny, ako aj doplnkami výživy či tzv. „funkčnými“ nápojmi. 
Zdroje:
[1] J. Pleško - Cvičenie a doplnky výživy. Sú suplementy pre každého? https://zdravoteka.sk/magazin/cvicenie-a-doplnky-vyzivy/
[2] S. Hadeková - Suplementy - čo a kedy užívať? https://www.zdravie.sk/clanok/56296/suplementy-co-a-kedy-uzivat
[3] Dôležité fakty o doplnkoch výživy - https://www.infinityobchod.sk/dolezite-fakty-o-doplnkoch-vyzivy?gclid=CjwKCAjwg5uZBhATEiwAhhRLHtjbwcQtPufGKzVrF9iXoQ2c7g1ziOO_r_PcmicnMMnjS1JDNlcKeBoC_dcQAvD_BwE 


Publikované 23. 09. 2022