Cvičenie počas choroby: Kedy je vhodnejšie dopriať si pauzu?



Tréning sa časom stáva našou pravidelnou rutinou. To, že si ideme pred alebo po práci zacvičiť, nám pripadá také samozrejmé, ako napríklad ranné umývanie zubov. Denný režim nám však z času na čas môže pokaziť choroba, ktorá nás prinúti nachvíľu spomaliť.
S príchodom dní, keď sa necítime úplne fit, sme unavení a trápi nás bolesť hrdla, kašeľ či nádcha, prichádzajú aj otázky: Trénovať, či netrénovať?
Sú ľudia, ktorí si kratšiu pauzu od cvičenia nevedia predstaviť a rozhodnú sa tréning nevynechať, aj keď sa necítia najlepšie. Je však efektívne telo zaťažovať aj v prípade, že je náš organizmus oslabený a bojuje s vírusom?


Pravidlo „od krku nahor“
Odborníci v tomto prípade hovoria o dvoch pravidlách. Ak nás postihne ochorenie, ktoré sa týka oblasti „od krku na hor“, teda vírusovej infekcie nosa a hrdla, cvičenie je v určitých prípadoch vhodné. 
Príznaky prechladnutia sa väčšinou prejavujú bolesťou hrdla, nádchou, kýchaním, miernou bolesťou hlavy či slabým kašľom. Ak počas prechladnutia cítime dostatok energie, tréningu sa vyhýbať nemusíme, no je potrebné znížiť jeho trvanie a intenzitu. Pri veľmi intenzívnom a dlhom tréningu by mohlo dôjsť k ešte väčšiemu oslabeniu organizmu a zníženiu imunity. Z mierneho prechladnutia by tak mohla vzniknúť vážnejšia choroba. 
Ak sa počas týchto dní rozhodneme nevynechať športovú aktivitu, mali by sme sa vyhýbať skupinovým tréningom, aby sa vírus nešíril na ďalších ľudí. Vhodnejšie je zvoliť si cvičenie v súkromí alebo vonku na čerstvom vzduchu.


Pravidlo „od krku nadol“ 
Ak nás okrem bežných symptómov nachladnutia začne trápiť zvýšená teplota, silný kašeľ či žalúdočné problémy a nevoľnosť, cvičenie je vhodné na pár dní vynechať. Tréningom by sme si v takomto prípade mohli ešte viac uškodiť a k želaným výkonom by to určite neviedlo. 
Namiesto zaťažovania organizmu fyzickou aktivitou je v tomto období vhodné zvýšiť dávku vitamínu C a glutamínu. Taktiež si treba dopriať väčšiu dávku ovocia a zeleniny, jogurtov a   fermentovaných produktov (kyslá kapusta, nakladané uhorky, tempeh), ktorými „nakŕmime“ zdravé baktérie . Počas choroby netreba zabúdať na dostatočnú hydratáciu, najmä vo forme čistej vody alebo čaju. 
Toho, že by sme za pár dní bez aktivity stratili svalstvo, sa báť nemusíme. Počas „maródenia“ je okrem vitamínov potrebné prijímať dostatočné množstvo kalórií, hlavne vo forme bielkovín a zdravých tukov bohatých na omega tri mastné kyseliny. Tak najlepšie „nakŕmime“ aj naše svalstvo a dodáme telu potrebné látky v čo najviac prirodzenej forme.  


Ako sa po chorobe dostať späť do tréningového režimu? 
Počas prvých tréningov po chorobe musíme počítať s tým, že nebudeme na vrchole našej kondície. Mali by sme začínať pomaly, s nižšou intenzitou a záťaž pridávať postupne.
Je možné, že sa na tréningoch viac zadýchame a nebudeme mať silu ako pred ochorením. V tomto prípade je potrebné byť trpezlivý, pretože regenerácia si vyžaduje určitý čas na to, aby sme sa vrátili späť do starých koľají. Celý proces však môžeme urýchliť kvalitnou stravou, vitamínmi a dostatkom kvalitného oddychu po cvičení. 
 
Použité zdroje: 
[1] Cvičenie počas choroby. Kedy je vhodné a kedy neublíži: https://primar.sme.sk/c/20749067/cvicenie-pocas-choroby-kedy-je-nevhodne-a-kedy-neublizi.html
[2] Cvičenie cez chorobu: Je dôležité vedieť, kedy dať telu pauzu: https://streetworkout.cz/rozhovory/cvicenie-pocas-choroby-dolezite-je-vediet-kedy-dat-telu-pauzu
[3] Cvičenie počas choroby – áno alebo nie?: https://gymbeam.sk/blog/cvicenie-pocas-choroby-ano-alebo-nie/
[4] Necvičiť počas choroby alebo to vypotiť vo fitku? https://www.fitclan.sk/novinka/nevicit-pocas-choroby-alebo-to-vypotit-vo-fitku-zisti-kedy-je-lepsie-dat-si-pauzu-a-aky-pristup-k-cviceniu-zvolit?fbclid=IwAR2k_R_eaRb1xsMQLg8u-LlNWRXsARZB3GqehvkSQxcnLbcgVgTD9DMvg2Q 


Publikované 08. 11. 2022