Bolesť pri behu a čo s ňou?


Beh je základnou ľudskou pohybovou schopnosťou, no nie vždy, najmä zo začiatku môže byť príjemný. Z času na čas sa vyskytnú komplikácie a rôzne bolesti, ktoré nám beh znepríjeňujú. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. Samozrejme, aj na to ako sa im vyhnúť alebo minimalizovať. 

Okrem nepríjemných pocitoch v hlave, prečo som šiel/šla vôbec behať, ale často beh sprevádzajú aj rôzne typy bolestí. Ak netrpíte žiadnou z nich, buď už máte čo-to odbehané alebo ste jednoducho šťastný človek. 


Bolesť lýtok alebo iných svalov

Vybehnete plní nadšenia a lýtka si vyberú svoju daň takmer okamžite. Aj pri behu, ako pri akomkoľvek inom cvičení platí, že svaly treba najskôr zahriať a až potom sa vrhnúť na to plánované vražedné tempo :D Super vecou je rýchlejšia chôdza alebo bežecká abeceda.




Pichanie v boku 

Klasické pocity, ktoré po zimnom spánku bežne ľudia zažívajú pri vyjdení dvoch poschodí v paneláku. Telo nám jednoducho dáva signály, že ešte nie je pripravené podať tak špičkový výkon aký od neho čakáme. Príčinou vie byť: 

  • plný žalúdok vody a jedla
  • príliš rýchle počiatočné tempo
  • nespevnené vnútorné svaly brucha
  • nedostatočne hlboké dýchanie

Riešením je samozrejme opäť plynulé zahriatie, sústredenie sa na dýchanie do brucha - čím sa boľavé miesto lepšie okysličí, prípadne prejdenie do kroku.


Bolesť achiloviek

Achillova šľacha je najmohutnejšou šľachou v ľudskom tele a je počas každého nášho kroku vystavovaná veľkej záťaži. Zranenia tejto šľachy sú nočnou morou každého (nie len) profi športovca. To, čo jej najviac neprospieva je nosenie na beh nevhodnej obuvi a zbytočné preťažovanie -> beh 6x týždenne 10000m, ako predsavzatie po novom roku napr. :D


Bolesť chodidiel

Najlepšia z najlepších a moja osobne “obľúbená” bolesť chodidiel. Ide o bolesť plantárnej fascie. Ak ste už niekedy napätie alebo bolesť v spodnej časti chodidla viete o čom hovorím. Nie len pri behu, ale aj napr. pri skoku na švihadle. Fascia je tkanivo (blana), ktoré pokrýva svaly. a plantárna fascia je najhrubšou fasciou ľudského tela. U ľudí s týmto zranením je veľmi pravdepodobné, že ich potrápia aj kolená, takže liečbu netreba v žiadnom prípade podceňovať. Opäť, je to ale záležitosť skôr na začiatku bežeckej kariéry, ktorá by sa mala časom zlepšovať.


Je veľmi podstatné akú obuv využívate. Ideálne takú ktorá je prispôsobená na beh (mäkšia podrážka, ktorá tlmí nárazy) a nie crocsy alebo čižmy do záhrady :D Ak máte ploché nohy, na výber vhodnej obuvi by ste mali dbať o to viac. Druhým bodom je vyhýbanie sa tvrdým povrchom pri dlhších behoch. Je ozaj viac prospešné pre chodidlá behať po trávniku/lese ako na asfaltke. Opäť nemenej dôležitou súčasťou prevencie je aj strečing. Áno aj chodidiel. Veľmi nápomocným je aj akt masírovania chodidla lacrosskou (alebo podobným predmetom), ktorý vie chodidlo pekne uvoľniť.

Ak beháte, dúfam, že vás podobné záležitosti obchádzajú. A ak nebeháte, tak čas od času si určite zájdite. Beh je pekný, aj keď sem tam bolí.

Publikované 18. 05. 2022